Coraz więcej małych firm

W czerwcu 2013 roku zarejestrowano w Polsce 11 000 nowych firm. To rekordowa liczba, jeśli chodzi o jednoosobowe działalności gospodarcze. Istotne jest również to, że liczba likwidowanych firm była w czerwcu br. najmniejsza, w porównaniu z poprzednimi dwunastoma miesiącami!

W Polsce jest coraz więcej małych firm. Rejestr REGON na dzień 30 czerwca 2013 wskazywał na 2 939 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych funkcjonujących w naszym kraju. Tylko w czerwcu br. zarejestrowano ponad 11 tys. nowych podmiotów. To rekordowy przyrost, jeśli brać pod uwagę dane dotyczące okresu od stycznia 2012 do czerwca 2013. Gdyby utrzymać takie tempo wzrostu, jeszcze w tym roku udałoby się przekroczyć liczbę 3 mln firm!
Jak twierdzą eksperci, dziś zupełnie inaczej, niż jeszcze kilkanaście lat temu, postrzegamy prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Kiedyś szczytem marzeń był etat w korporacji. Obecnie liczy się niezależność i swoboda w realizacji własnych planów zawodowych. Nikt nie chce być ograniczany przez – z góry narzucony – model pracy. Wierzymy także, że dobrze przemyślany, trafiony pomysł i rozwijanie biznesu na tej bazie szybciej przyniesie nam satysfakcję finansową, niż praca na etacie i przemierzanie długiej ścieżki kariery.

Mniej firm się likwiduje
W ostatnich miesiącach zaobserwowano wyraźną tendencję spadkową, jeśli chodzi o zamykanie jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce. W poprzednim miesiącu wyrejestrowano tylko ok. 16 tys. firm. To najmniej od czerwca ubiegłego roku do czerwca 2013. Mikroprzedsiębiorstwa zaczynają sobie lepiej radzić na rynku, lepsze są też nastroje ekonomiczne samych przedsiębiorców, którzy coraz częściej prognozują wzrost obrotów swoich firm i chętniej planują inwestycje.

Więcej firm się otwiera
Tylko w czerwcu br. zarejestrowano w Polsce 26,9 tys. jednoosobowych firm. To więcej niż w maju i więcej niż średnia z ostatnich 12 miesięcy. Wpływ na taki stan rzeczy ma z pewnością wiele różnych czynników: zmieniająca się mentalność Polaków, sytuacja na rynku pracy, możliwości uzyskania dofinansowania własnego biznesu z różnych źródeł, a także uproszczone i przyspieszone procedury samej rejestracji firm (przypomnijmy, że obecnie rejestrację działalności gospodarczej można przeprowadzić online – przez Internet).
Działalność gospodarcza… w zawieszeniu
Analizując statystyki dotyczące zarejestrowanych firm należy pamiętać o tym, iż liczba jednoosobowych działalności gospodarczych uwzględnionych w rejestrze REGON zawiera również te podmioty, które zawiesiły swoją działalność.
Dla przypomnienia dodajmy w tym miejscu, że… każdy przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może czasowo zawiesić swoją działalność i nie płacić w tym okresie składek ZUS, a także nie składać deklaracji VAT. Takie zawieszenia stosuje się dość powszechnie w niektórych branżach, gdzie funkcjonuje sezonowość i na przykład okres wakacyjny nie generuje żadnych zysków lub przynosi tylko niewielkie dochody firmie (jak w przypadku edukacji). Działalność można zawiesić na minimum miesiąc, maksymalnie zaś na 24 miesiące

Źródło: tax care

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *